Uudised

nov 24, 2016

“Toni Erdmann” – 2016. aasta LUX filmiauhinna võitja


Kolmapäeval toimunud auhinnatseremoonial kuulutas parlamendi president Martin Schulz välja selle aasta LUX filmiauhinna võitja, milleks on Saksamaa, Austria ja Rumeenia filmigrupi koostöös valminud film “Toni Erdmann.

Parlamendi president Schulz soovis õnne kõigile kolmele finalistile, sealhulgas võidufilmi režissöörile Maren Ade’le ja tema meeskonnale ning ütles: “Edastan oma õnnesoovid sel aastal võitjaks valitud filmi “Toni Erdmann” meeskonnale. Film, mis on kombinatsioon mustast komöödiast ja humoorikast draamast, räägib kuidas perekonnasuhted muutuvad ja meid mõjutavad vananevas ja konkureerimist täis ühiskonnas. Film ei paku lihtsaid vastuseid vaid kutsub meid üles otsima ja leidma seda, mida tuleb kaitsta ja hoida.”

Parlamendi kultuurikomisjoni esimees Silvia Costa (S&D, IT): ” Kümne aasta jooksul on näidatud kinodes üle Euroopa sadat filmi just tänu LUX filmiauhinnale. LUX filmiauhind on võimaldanud paljudel sõltumatutel režissööridel ja noortel autoritel jõuda publikuni teistes riikides tänu subtiitritele 24 ELi ametlikus keeles”

Teiste finalistidena kandideerisid filmiauhinnale Leyla Bouzid’i „Silmi avades“/”À Peine J´ouvre les Yeux (Prantsusmaa, Tuneesia, Belgia, Araabia Ühendemiraadid) ja Claude Barras’e „Minu elu Tsukiinina“/”Ma Vie de Courgette” (Šveits, Prantsusmaa).

Euroopa Parlament katab finaali jõudnud kolme filmi subtiitrite tõlkimise kulud ELi 24 ametlikku keelde. Saadikute häälte alusel selguv võidufilm kohandatakse sobivaks vaegnägijatele ja -kuuljatele. Samuti toetab parlament filmi rahvusvahelist levitamist.

Filmiauhinna LUX eesmärgiks on Euroopa kino populariseerimine, filmide leviku toetamine ning väärtustele keskenduva Euroopa-ülese debati arendamine. Kolme finaali jõudnud filmi näidatakse LUX filmipäevadel 28 ELi liikmesriigis septembrist detsembrini.

Jaan Soone
Pressiteenistus